מהי אי התאמה אישיותית?

הגיע הזמן לשנות את המושגים

שוב ושוב קורה מצב שבו נהגים שקיבלו החלטה על פסילה של רישיון הנהיגה שלהם נותרים מבולבלים. המכון הרפואי לבטיחות בדרכים הינו מכון המוסמך מכוח צו של שר הבריאות לשמש כגוף רפואי המייעץ למשרד הרישוי בכל הנוגע לכשירות הרפואית ו/או המנטלית של נהגי ישראל. המכון מזמן נהגים מאוכלוסיות סיכון מסוימות, בין אם נהגים עם בעיות בריאותיות כלשהן ובין אם נהגים שרישיונם נשלל על רקע עבירת תעבורה חמורה, ליום בדיקות מרוכז במכון הרפואי. לאחר מכן, מגבש המכון הרפואי המלצה בעניין הנבדק ומעביר אותה אל משרד הרישוי. הבעיה מתחילה כאשר הנבדק מקבל שלילה עם נימוק כללי של "אי התאמה אישיותית".

אי התאמה אישיותית – מה זה אומר?

נהגים אשר מקבלים החלטה כזו, לא רק מאוכזבים משלילת הרישיון עצמה אלא גם נותרים בסימן שאלה באשר לנימוק שהוביל להחלטה. בניגוד למה שהיה יכול להשתמע מהמושג, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים משתמש במושג אי התאמה אישיותית לתיאור מגוון רחב של סיבות לאי כשירות של נהג בישראל לנהוג, ברוב המקרים בלי שום קשר ממשי לבעיות אישיות של המטופל או בעיות פסיכיאטריות או פסיכולוגיות כאלו ואחרות. חשוב להבין כי מבחינת המכון הרפואי, הכותרת של אי התאמה אישיותית כוללת נהגים שנהגו בשכרות, נהגים שיש להם בעיה רפואית חמורה או נהגים שנכנסו ללחץ במהלך המבחנים במכון הרפואי ועוד.

כיצד מומלץ לפעול?

אם גם הרישיון שלכם נפסל בנימוק של אי התאמה אישיותית, מומלץ ביותר שתפנו לעורך דין מומחה בכדי שיחקור יותר לעומק את הסיבה הספציפית העומדת במקרה שלכם תחת הנימוק הכללי הזה, ובמידת הצורך יגיש ערעור בעניינכם לועדת הערר.

 

מודעות פרסומת