מהי מלנומה

המלנומה – קווים לדמותה

רבים מכירים את המילה מלנומה באופן עקרוני אולם לא מבינים לגמרי מהי מלנומה ומה משמעותה. ננסה להבהיר בכמה פסקאות מה זו המחלה הזו וכיצד עליכם לנהוג ביחס אליה. מלנומה היא הסוג המסוכן והקטלני ביותר מבין שלושת סוגי סרטן העור הנפוצים. מלנומה מתחילה בצורה של גידול מקומי של תאי עור מסוג מלנוציטים, תאים מייצרי פיגמנט שנותנים לעור את צבעו. חשוב לציין כי לא כל צבר של תאים מלנוציטים, שהוא למעשה כל נקודת חן בגופנו, מהווה סיכון לגידול סרטני, אולם חשוב ביותר לעקוב אחר שינויים בנקודות חן ונגעים טבעיים על העור בכדי לאבחן בזמן את המלנומה.

מניעה ואבחון של מלנומה

לאחר שהסברנו באופן בסיסי ביותר מהי מלנומה, חשוב לנו להסביר מה כל אחד ואחד מכם יכול לעשות בכדי להפחית את הסיכוי לחלות במחלה זו או לפחות לאבחן אותה בזמן, בצורה שיכולה להציל חיים ולשפר במאות אחוזים את סיכויי ההישרדות של החולה. השיטה הטובה ביותר למנוע מלנומה היא פשוט להימנע משהייה לא בטיחותית בשמש, תוך נקיטת אמצעי הזהירות הנדרשים כמו למשל מריחה של קרם הגנה איכותי, חבישת כובע, שהות בצל וכדומה. מכיוון שהמלנומה מתחילה בגידול מקומי על העור, בצורה של נקודת חן חדשה שמופיעה או שינוי באחת השומות הקיימות בגוף, יש לערוך מעקב קבוע אצל רופא עור אחר שינויים במפת נקודות החן, השומות והנגעים העוריים.

יש כאלו שצריכים להיזהר יותר

אמנם מומלץ לכל אחד לדעת מהי מלנומה ומה ניתן לעשות בכדי למנוע אותה או לאבחן אותה בזמן, אולם חשוב לציין כי ישנם כאלו שצריכים להיזהר יותר, כמו לדוגמא אנשים בהירי עור, אנשים מרובי נקודות חן ושומות באופן טבעי ואנשים שמישהו ממשפחתם לקה במלנומה בעבר.

 

מודעות פרסומת