אבחון סרטן העור

מדוע חשוב לאבחן בזמן?

השלב המכריע בהתמודדות עם כל מחלה באשר היא – הוא האבחון. אבחון מחלות בצורה הנכונה הוא חלק מכריע בקביעת אופן הטיפול ויעילותו. אבחון מחלות בזמן הנכון, הוא קריטי פעמים רבות להעלאת סיכויי הריפוי מהמחלה והקטנת הסיכויים לחזרתה בהמשך. במקרה של אבחון סרטן העור, גילוי מוקדם של המחלה מעלה בעשרות אחוזים את סיכויי הריפוי. באמצעות בדיקה עצמאית פשוטה של נקודות החן בעור, או בדיקה תקופתית אצל רופא עור, ניתן לאבחן מוקדם כל חשד להתפתחות המחלה ולטפל בה בהתאם.

כיצד מאבחנים סרטן עור?

אבחון סרטן העור מתחיל בראש ובראשונה בערנות ובתשומת לב של כל אחד ואחת. על פי המלצות רופאי העור, בכל מספר חודשים יש לבצע בדיקה תקופתית של כלל נקודות החן, השומות והנגעים שעל העור. בבדיקה זו יש לבחון את מאפייני הנקודות ומספרן, ביחס לתוצאות הבדיקה הקודמת. כל שינוי במספר נקודות החן, בצבע, בצורה, בגודל או בכל מאפיין אחר שלהן – יכול להוות סימן מחשיד להתפתחות סרטן. בכל מקרה כזה, יש לפנות לרופא עור לאבחון סרטן העור בצורה מקצועית. במידה ולרופא העור תהיה דילמה בנוגע לנקודה חשודה מסוימת, ביכולתו לשלוח חלק מהנקודה לבדיקה פתולוגית, לקבלת תוצאות חותכות באשר לסוג הנגע והסיכון שבו. בהתאם לתוצאות הבדיקה, יקבע הרופא את אופן הטיפול, במידה וקיים צורך בכך.

קבוצות סיכון

לאנשים הנמצאים בקבוצות סיכון להתפתחות סרטן העור מומלץ לגשת לפחות פעם בשנה לבדיקה תקופתית אצל רופא לאבחון סרטן העור. בקבוצות אלו נמנים אנשים בעלי עור בהיר או מרובי נמשים הרגישים לשמש, אנשים הנוטלים תרופות המחלישות את המערכת החיסונית, וכמובן – אלו שבמשפחה שלהם קיימת היסטוריה של מלנומה או סוגי סרטן עור אחרים.

מודעות פרסומת