פינוי בינוי והתחדשות עירונית

הקשר בין פינוי בינוי והתחדשות עירונית קיים בכל רחבי הארץ ולכן כדאי להכיר את המאפיינים שלו. לא רבים יודעים זאת, אך במסגרת פרויקטים של התחדשות עירונית ניתן להרוס בתי מגורים ישנים ולבנות תחתיהם בנייני מגורים חדשים. ההחלטה האם ואילו בנייני מגורים להרוס היא של משרד הבינוי, כאשר בפועל ניתן גם צו הכרזה שתקף למשך שש שנים ובמהלכן ניתן להוציא לפועל את התכנית.

הסיבה העיקרית לקשר בין פינוי בינוי והתחדשות עירונית היא הצורך בניצול השטחים הקיימים. ברוב העיריות בארץ ובעיקר באזור המרכז יש צפיפות גבוהה, מחסור במקומות חניה, עומס על תשתיות, ביקוש למגורים שעולה על ההיצע וחוסר יכולת לטפל במרקמים אורבניים מתדרדרים. כתוצאה מכך, פינוי בינוי מתגלה לעיתים קרובות כפתרון הטוב ביותר שעל הפרק.

היתרונות של פינוי בינוי

כל הגורמים המעורבים בתהליכי פינוי בינוי יכולים להפיק ממנו מגוון רחב של יתרונות. ראשית, הדיירים בשטח העירוני שהוחלט להרוס מקבלים פיצוי מהיזם למשך תקופת הפרויקט ולאחר מכן נהנים מעלייה משמעותית בערך הנכס. הפרויקטים משפרים את איכות החיים שלהם ומאפשרים גם שדרוג של המרחב הציבורי.

שנית, העירייה עצמה חוסכת בהוצאות משום שעלויות השיפוץ והבנייה מוטלות על היזם. בתמורה, היזם מקבל זכויות בנייה אשר שוויין באזורים מסוימים בארץ עשוי להגיע למיליוני שקלים. שיתוף הפעולה בין הקבלנים, היזמים והעיריה הוא זה שמדגיש את הערך המוסף של פינוי בינוי ואת היתרונות שלו בהשוואה לתכניות אחרות.

לסיכום, פינוי בינוי והתחדשות עירונית הופכים את הסביבה האורבנית למרווחת ואיכותית יותר. הפרויקטים מתבצעים בכל רחבי הארץ בגלל עומס על התשתיות והם מעניקים יתרונות גם לתושבים. היזמים משתתפים בפרויקטים בגלל הרווח הכספי והעירייה מעודדת אותם באמצעות מתן זכויות.

מודעות פרסומת